I don't think I've ever spent that much on groceries. The most I can remember spending is almost $500 at Costco. Granted, it's just the 2 of us and not 4. And there are no kids/teenagers here that eat everything in sight. Still... And that $500 bought enough food to last months.A family of four receives, on average, just under $1000 a month from SNAP. According to the USDA, the average family of four spends that much on groceries per month.
Now we're seeing them remove overly priced junk foods.
Yes, Costco is a membership-based company that costs money to even get in the door. But that cost is only $60/year for the lowest tier. And that gets you in the store to buy anything they sell. And if you step up to the next tier, you get points on every single purchase. And those points can go towards paying the annual membership fee...which is what I do. And I buy enough to pay for the yearly fee ($120) almost entirely. And that's just for 2 people. So for a family of 4, you can EASILY buy enough to pay for the membership fee and then some. And anything left over can be put on a Costco Shop Card which can then be used in-store or online for any purchase.
Plus...$1.50 hotdogs
